R E K L A M A

Z I P

Krasnystaw | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara15 września 2016

110 lat więzienia w Krasnymstawie

Fot. krasnystaw.pl

R E K L A M A    B O A R D

W sali kinowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbyły się obchody 110. rocznicy powstania więzienia w Krasnymstawie połączone z rozstrzygnięciem XXII Konkursu poezji więziennej „Krasnystaw 2016”.

W uroczystości wzięli udział m.in. zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej  płk Jerzy Kopeć oraz dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Lublinie ppłk Włodzimierz Głuch, Burmistrz Hanna Mazurkiewicz, Zastępca Burmistrza Robert Kościuk, Starosta Janusz Szpak, przedstawiciele Rady Miasta i Powiatu, wymiaru sprawiedliwości, prokuratury, służb mundurowych oraz dyrektorzy jednostek miejskich i powiatowych a także przedstawiciele współpracujących podmiotów gospodarczych. 

Zaproszonych gości powitał ppłk Krzysztof Haładyj dyrektor Aresztu Śledczego w Krasnymstawie. Z okazji jubileuszu publiczności zaprezentowano film przedstawiający historię i teraźniejszość krasnostawskiej jednostki. Film powstał dzięki zaangażowaniu Pana Piotra Galińskiego, który na co dzień  prowadzi zajęcia z fotografii i filmu w Krasnostawskim Domu Kultury. Materiał filmowy spotkał się z dużym zainteresowaniem głównie z uwagi na przedstawienie ciekawych materiałów archiwalnych. 110-ta rocznica powstania więzienia w Krasnymstawie była  niepowtarzalną okazją do podziękowań – wszystkim tym, bez których życzliwego wsparcia   jednostka nie mogłaby funkcjonować. Z tej okazji dyrektor wręczył  zasłużonym osobom medale pamiątkowe. Awers medalu przedstawia budynek Aresztu Śledczego w Krasnymstawie oraz daty 1906-2016. Rewers natomiast logo służby z napisem “Służba Więzienna w Służbie Rzeczyposoplitej”. Każdy z zaroszonych gości otrzymał okolicznościową publikację  pt  „Więzienie w Krasnymstawie 1906 – 2016” przybliżająca historię jednostki od czasu powstania po dzień dzisiejszy.

Następnie Jan Henryk Cichosz, w imieniu jury XXII edycji konkursu ogłosił laureatów oraz wyróżnione prace. Nad prawidłowym przebiegiem rozstrzygnięcia konkursu czuwało jury w składzie: prof. dr. hab. Dariusz Chemperek z Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie, który specjalizuje się w historii literatury polskiej i kultury; dr Aleksander Wójtowicz również z Instytutu Filologii Polskiej UMCS w Lublinie, specjalizujący się w historii literatury i literaturze współczesnej; Jan Henryk Cichosz – poeta, publicysta, dziennikarz, regionalista, animator krasnostawskiego życia literackiego, gdzie mieszka i tworzy; Jadwiga Demczuk – znana krasnostawska poetka, której wiersze ukazały się w wielu almanachach i antologiach regionalnych oraz ogólnopolskich; Monika Kulawczuk – Furmanek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie, organizator i juror wielu konkursów poetyckich, literackich i plastycznych na terenie ziemi krasnostawskiej. Sekretarzem jury był mjr Paweł Pietszczyk – kierownik działu penitencjarnego w tutejszej jednostce. Nagrodzone i wyróżnione wiersze przedstawiła  zgromadzonej publiczności Marta Zorska oraz Stanisław Kliszcz z Krasnostawskiego Domu Kultury.

Kolejną częścią uroczystości były przemówienia i adresy okolicznościowe. Oprawę artystyczną zapewnił występ wokalny Piotr Jaremek z Krasnostawskiego Domu Kultury, który zaprezentował utwory z repertuaru Andrzeja Zauchy, Ryszarda Rynkowskiego oraz Elvisa Presleya.

 

Wyniki XXII Konkursu poezji więziennej „Krasnystaw 2016”

 Przyznane wyróżnienia:

 1. Tadeusz S. ZK Sztum za zestaw wierszy
 2. Maciej K. ZK Kłodzko za zestaw wierszy
 3. Wojciech-Tomasz P. ZK Kwidzyń za zestaw wierszy
 4. Grzegorz J. ZK Rawicz za wiersz „Zapalniczka”
 5. Ryszard B. ZK Gdańsk – Przeróbka za wiersz „Droga do Domu”
 6. Łukasz Z. ZK Kluczbork za wiersz „Miara Czasu”
 7. Magdalena Maria Sz. ZK Krzywaniec  „Zamknęła się za mną ciężka brama”
 8. Adrian B. ZK Wronki za wiersz „Ty jesteś mym Panem”
 9. Mariusz P.  ZK Przemyśl za wiersz „Do żony”
 10. Ryszard B. ZK Gorzów Wielkopolski  za wiersz „Dziś w nocy”

 

Nagrody główne:

 III Miejsce

Andrzej W. AŚ Kielce za zestaw wierszy

Jakub Sz. AŚ Warszawa- Służewiec za zestaw wierszy

 II Miejsce

Zbigniew B. ZK Rzeszów za zestaw wierszy

 I Miejsce

Zuzanna M. AŚ Lublin za zestaw wierszy

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Kto jest autore... 29 minut temu
A więc kto naprawdę jest autorem tekst...
Fiotr Pronczews...
Dziękuję za link. Rzeczywiście jest t...
Gabriela Korkos...
To pytanie należy zadać Organizatorom....
Fiotr Pronczews...
"Jak informują organizatorzy na problem...
ktoś
Ludzie!! Zginął człowiek, osierocił...
Do Witi
Odpowiedź jest prosta. Post "Buca" nie...
09
"Karolina" Zadzwoń na policję i się d...
POdPIS
"POdPIS-co ma wójt i starosta do komina...
zemek
Zawod?za taka robote (ostatnie miejsce w...
Diab
Filozofy Jaki to zawod?to sport a nie za...
...
No proszę .... mistrz savoir vivre'u na...
Witia
Redakcja zamieszcza pod komentarzami uwa...
ad111
Wójt jest silny, to fakt. Radni są sł...
A....Z
"JA" ma rację ,nie ma żadnej konkretne...
@PodPIS
POdPIS-co ma wójt i starosta do komina ...
Ja
Do ''Thomas'' - jak widać nie mając ar...
Thomas
Powiem tylko tyle, jest....
Thomas
Czyli co miała być kolej a może jej n...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny