R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćDaniel Czubara13 kwietnia 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 23 komentarze ()

100 tysięcy na kościoły

Zdjęcia lotnicze. Katedra, brama Szczebrzeska; fot. Waldemar Radczak

R E K L A M A    B O A R D

100 tysięcy złotych – taką łączną sumę przeznaczyła Rada Miasta na renowację zabytkowych kościołów.

Kościoły otrzymają pieniądze w formie  dotacji z budżetu miasta na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane.

20 tysięcy złotych otrzyma Zgromadzenie Redemptorystów na sfinansowanie robót budowlanych przy wykonaniu wzmocnień murów Kościoła pw. św. Mikołaja w Zamościu, co stanowi 4,29 % nakładów koniecznych na wykonanie zakresu prac, których wartość wg wstępnej wyceny wynosi 465 720,32 zł.

Również 20 tysięcy złotych otrzyma Parafia Katedralna pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła na sfinansowanie prac konserwatorskich i restauratorskich związanych z obrazem„Śmierć św. Tomasza” z 1 ćw. XVII w. wraz z ramą, co stanowi 14,11 % nakładów koniecznych na wykonanie  zakresu prac, których wartość wg wstępnej wyceny wynosi 141 740,90 zł.

30 tysięcy złotych dotacji otrzyma parafia Zwiastowania NMP oo. franciszkanów na sfinansowanie prac wynikających z remontu konserwatorskiego XVII -wiecznego barokowego kościoła, co stanowi 42,9 % nakładów koniecznych na wykonanie zakresu prac, których wartość wg wstępnej wyceny wynosi 69 890,20 zł.

Podobnie 30 tysięcy złotych radni przeznaczyli dla kościoła rektoralnego pw. św. Katarzyny na sfinansowanie prac konserwatorsko-restauratorskich zewnętrznej strony okien nawy, prezbiterium i kruchty wschodniej (13 szt.) kościoła, co stanowi 60,86 % nakładów koniecznych na wykonanie zakresu prac, których wartość wg wstępnej wyceny wynosi 49 290,42 zł.

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Podpis" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 9:11:14 napisał:
  Ksiądz tacę zbiera bo dach cieknie i kaski mu jak zawsze mało. Z kasy miasta też coś skapnie, a podatek od nieruchomości to się w jakiej wysokości płaci?
  14
  5
  R E K L A M A
 • "9" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 11:37:33 napisał:
  A pozwolenie na zbiórkę na tacę to kościół ma ? przecież tego nikt nie kontroluje. Niech kościół z własnych środków robi te remonty stać ich.
  10
  5
 • "Marco Polo" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 12:25:57 napisał:
  Kto jest właścicielem nieruchomości i ruchomości kościelnych? Jak się coś ma to samemu trzeba o to dbać,a nie szukać kaski w radzie miejskiej. Podateczku się nie płaci,ZUSu się nie płaci, w szkołach bierze się pensje nauczycielskie można odłożyć.
  11
  4
 • "ad111" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 16:22:13 napisał:
  A tym ciągle mało... A "baranki boże" w mieście i w Radzie ciągle dają, zwłaszcza nie swoje. Chcesz to dawaj, ale ze swoich, a publiczne szanuj i wydawaj z głową oraz dla dobra wszystkich, a nie tylko klechów, którzy jako zarządcy kościołów (budynków) mają obowiązek zadbać o ich stan techniczny, zwłaszcza, że ciągle zbierają nieopodatkowane daniny społeczne na ten cel.
  15
  2
 • "Hm" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 18:27:00 napisał:
  Kościół to największy zaklad pracy w Polsce..podlega obcemu panstwu Watykan..ma milionowe dochody..nie placi podatków i nie ma z niego żadnego pożytku dla kraju..do tego opowiada bajki na temat wiary.zeby sterować ludźmi.
  13
  2
 • "ad111" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 18:40:22 napisał:
  Złoto, euro i dolary- oto tajemnica wiary...:)
  11
  3
 • "Jan" dnia 13 kwietnia 2017 o godzinie 21:25:21 napisał:
  Dziś Wielki Czwartek, warto podziękować za wsparcie zamojskich kościołów ,jednocześnie wspaniałych zabytków.
  1
  10
 • "Wielmożny Pan Średnik" dnia 14 kwietnia 2017 o godzinie 0:25:11 napisał:
  Przepraszam, że się wtrącę, ale czy księżą Wam siłą pieniądze na tacę zabierają, że się zżymacie na przyznawanie im dotacji na rzecz ochrony zabytków?
  5
  7
 • "oneb" dnia 15 kwietnia 2017 o godzinie 9:59:01 napisał:
  Kościoły na Starym Mieście to najciekawsze obiekty architektoniczne, bez nich Zamość byłby niczym.
  4
  4
 • "ad111" dnia 15 kwietnia 2017 o godzinie 15:19:23 napisał:
  Bzdura do potęgi...!
  4
  2
  R E K L A M A
 • "stary" dnia 15 kwietnia 2017 o godzinie 20:58:13 napisał:
  Czy w tym stuleciu kościół przy dawnym ZOO usunie te porażające ogrodzenia, składowiska rupieci itd?. Kto w mieście na to pozwala? Nie ma remontu - zabrać i wywieźć. Jest remont - przywieźć i robić.
  6
  1
 • "ad111" dnia 15 kwietnia 2017 o godzinie 21:48:56 napisał:
  Bez plastikowych drzwi w katedrze, bez ogrodzenia przy dawnym ZOO, jak pisze przedmówca, bez rozwalającego się kościoła po dawnym kinie Stylowy rzeczywiście "Zamość byłby niczym".
  2
  2
 • "oneb" dnia 15 kwietnia 2017 o godzinie 23:49:00 napisał:
  W Zamościu nie ma "rozwalającego się kościoła po dawnym kinie Stylowy". To dawne kino Stylowy było w najpiękniejszym w XVIII wieku kościele w Europie.
  4
  2
 • "." dnia 16 kwietnia 2017 o godzinie 3:54:25 napisał:
  Na Triduum Paschalnym w Miłosierdziu Bożym spadł obraz Papieża Franciszka.u
  2
  0
 • "Zamościanka" dnia 16 kwietnia 2017 o godzinie 15:17:28 napisał:
  Do ujadaczy: czemu kłapiesz jeden z drugim, nie dawałeś nigdy na wsparcie remontów zabytkowych kościołów,ani czegokolwiek to nie dawaj, nikt ci z portfela nie wydziera, jestem przekonana że nikogo nie poratowałeś w potrzebie,ani biedaka, ani kogokolwiek więc nie kłap, zajmij się swoimi sprawami i zamknij się, bo diabelski swąd się rozchodzi po tych waszych wpisach.
  2
  6
 • "ad111" dnia 17 kwietnia 2017 o godzinie 12:12:29 napisał:
  Własnie o to chodzi, że rozdają pieniądze podatników (czyli też i moje) tym, którzy i tak mają ich za dużo. I nikt tu nie "kłapie", bo takiego słownictwa cywilizowani, kulturalni ludzi nie używają w stosunku do innych ludzi. Pozdrawiam Zamościankę, zapewne w jej mniemaniu wzorową katoliczkę i chrześcijankę...
  5
  1
 • "kulturalny ludź" dnia 17 kwietnia 2017 o godzinie 18:57:17 napisał:
  Oj, no to ja napiszę kulturalnie: drodzy komentatorzy antykościelni, skoro tak was odrzuca od katolicyzmu,kościoła, księży, to dlaczego w dramatycznych okolicznościach zwracacie się do księży żeby pochówek odbył się w obrządku katolickim,zawieracie śluby w kościele bo tak wypada, chrzcicie dzieci w kościele bo jak nie to "co ludzie powiedzą", jest to przecież żywa obłuda. A kościoły wymienione to są gmachy, budynki zabytkowe i ludziu "ad111" mi nie przeszkadza, że z moich podatków te zabytki będą odrestaurowane, przeciwnie- uważam że bardzo dobrze się stało, że te pieniądze zostaną przeznaczone na tak dobry cel.
  1
  3
 • "ad111" dnia 17 kwietnia 2017 o godzinie 20:29:06 napisał:
  Masz prawo do swojego zdania, a ja mam prawo do swojego. A o wydawaniu publicznych pieniędzy (czyli też moich) chciałbym też decydować, a nie tylko kler i ich przydupasy. Co zaś do poszanowania zabytków przez kler, to już przykłady dałem, ale powtórzę: plastikowe drzwi w katedrze, zrujnowany kościół po kinie i wieczny płotek w centrum miasta obok kolejnego kościoła. Instytucja kościelna ma tyle kasy, że sami by mogli bez dotacji zrobić remonty, ale są tak pazerni, że będą doić ile się da do końca świata.
  3
  1
 • "Dr Rieux" dnia 18 kwietnia 2017 o godzinie 0:42:59 napisał:
  Szanowny Redaktorze Robercie Moteka@ Nie rozumiem jednego, z jednej strony życzenia świąteczne, a z drugiej antyklerykalne artykuły, czy szczegółowe relacje z czarnych marszów organizowanych przez sympatyków i środowiska lewicowe. Przynajmniej w okresie Świąt Wielkanocnych - najważniejszych świąt w Kościele Katolickim - podawanie takiej informacji , dotyczącej dotacji 100 tysięcy złotych. jest trochę niestosowne. Nie mówię, aby o tym nie mówić ale nie w tym czasie tylko po świętach. Wydaje mi się, albo należałoby określić z góry profil antyklerykalny tego portalu, lub drugie zachować pewien dystans powściągliwość. Wiadomość, że Kościoły dostaną 100 000 nie jest wiadomością istotną, więcej dotacji dostają inne kluby. Ponadto nie można zapominać, że wiele zamojskich kościołów to zabytki, dziedzictwo kulturowe, o które należy dbać. Gdyby zliczyć, ile poszło na rewitalizację np. odbudowę murów czym miasto się chwali - to głowa boli, nie wspominając o klubach sportowych.Zresztą po stronie wydatków miasta są różne pozycje i te małe jak np. urządzenie do mierzenia natężenia dźwięku, czy gipsowe anioły
  1
  2
 • "ad111" dnia 18 kwietnia 2017 o godzinie 9:30:05 napisał:
  O tym, że będzie obrona tej darowizny można było się domyślić, wszak zbyt dużo wody tzw. święconej i zbyt dużo kadzidła szkodzi na instynkt samozachowawczy "owieczek". Pod linkiem kilka informacji o tym jak Polska (więc każdy z nas) jest grabiona przez kler. http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,102433,21531346,tym-finansowe-i-ideologiczne-wspieranie-kosciola-nie-zna-granic.html
  2
  2
  R E K L A M A
 • "niekulturalny ludź" dnia 19 kwietnia 2017 o godzinie 9:02:25 napisał:
  Do "add...jakiegoś tam: zamknij się wreszcie, daj diabłowi jak ci kościół nie pasuje i nie jątrz, chyba masz coś nie tak pod sufitem.
  1
  4
 • "ad111" dnia 19 kwietnia 2017 o godzinie 9:30:04 napisał:
  I tacy ludzie jak Przedmówca popierają dojenie publicznej kasy przez kler. Nawet nie wiedzą, że są dojeni...:(
  4
  1
 • "ernst" dnia 20 kwietnia 2017 o godzinie 10:34:59 napisał:
  Franciszkanie powinni zwrócić darowiznę Zamoyskiego! Budynek niszczeje -przydzielić go Orkiestrze Włościańskiej! amen
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
perła
Zawiślak rzucony na kolana !,ale upokor...
fifi
Poseł Zawiślak najpierw przekuł wygra...
Daniel Czubara 14 minut temu
@observer to nie naginanie faktów, ani ...
observer 33 minuty temu
do redaktora - "uzyskał poparcie PIS, p...
video lupum 35 minut temu
Thomas, kozacy to nie ukraińcy, proszę...
Zawisza 37 minut temu
Sukcesy to 230 mln złotych dofinansowan...
??? 41 minut temu
Pan Gliwiński to chyba PSL...
roman2
Marto zdaj sprzęt . Wnuk pewne zwycięs...
Obserwer
Dobre PiS popiera Wnuka jako kandydata n...
Yyyy
Pan S. Zawiślak rozjechany. Wy......ny ...
TORRES20400
To wygląda mniej więcej tak: są wybor...
qwert
Chyba sam w to nie wierzysz, że może s...
qwert
Naprawdę widzicie jakieś spektakularne...
Henryk
Spora porażka posła Zawiślaka. Przez ...
TORRES20400
Bo zwykle są jakieś przemówienia, "br...
Thomas
Oczywiście, inicjatywa mogła być pos...
Daniel Czubara
@Torres20400 specjalnie dzwoniłem po po...
ciekawy
jutro 100 lecie szkoly sp3 a tu zadnej z...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny