Społeczeństwo i patriotyzmOliwia Bojar8 kwietnia 2016 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

10 lat upamiętniają zesłanych na Syberię

Rocznica 10lecia nadania imienia Sybiraków Gimnazjum nr 5 w Zamościu, foto nadesłane

Zamojskie Gimnazjum nr 5 im. Sybiraków obchodziło rocznicę ustanowienia patronów.

6 kwietnia 2016 roku minęło 10 lat od nadania Gimnazjum nr 5 w Zamościu zaszczytnego imienia Sybiraków. Każdego roku w szkole organizowane są uroczyste obchody Dnia Patrona, będące formą oddania hołdu tym, których męka i bohaterstwo wytyczyły drogę do wolnej Rzeczpospolitej. Jest to także idea łącząca kolejne pokolenia, Sybiraków i uczniów gimnazjum, osadzonych w jakże różnych momentach historii.
Tegoroczną uroczystość uświetniło przybycie Sybiraków – gości honorowych. Wraz z Panią Barbarą Szleszyńską – Malec – Prezes Zamojskiego Oddziału Związku Sybiraków przybyli: Pani Kazimiera Mierzejewska, Pan Pułkownik Zbigniew Kruk, Pan Józef Mołodecki, Pan Wiesław Sitkowski, Pan Zenon Szajewski, Pan Andrzej Padziński który reprezentował swoich rodziców. Swoją obecnością uroczystość uświetnili : Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Mariusz Leszczyński, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Sławomir Zawiślak. Lokalne władze reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Zamość Pan Andrzej Zastąpiło, Przewodniczący Rady Miasta Pan Jan Wojciech Matwiejczuk wraz z Radnymi Miasta Zamość oraz Pani Agnieszka Kowal – dyrektor Wydziału Oświaty, Pan Jerzy Michalski wicedyrektor Wydziału Oświaty, Pan Jan Lelonek Kierownik Kuratorium Oświaty w Lublinie – Delegatura w Zamościu, Pan podinspektor Andrzej Mioduna p.o. z-cy Komendanta Miejskiego Policji, Pan Bogdan Leszczuk – Kierownik Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu. W uroczystościach uczestniczyli również: ks. Jarosław Feresz Proboszcz Parafii pw. Św. Bożej Opatrzności na Karolówce, ks. Marian Wyrwa z Parafii pod wezwaniem Św. Mikołaja w Hrubieszowie (przyjaciel szkoły, były pracownik, twórca pierwszego spektaklu o Sybirze pt. „Sybir -nie wiadomo co będzie”), ks. dr habilitowany Czesław Galek, Pani Anita Marczuk – Przewodnicząca Rady Rodziców Gimnazjum Nr 5, Pani Agnieszka Pasieczna – Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 8, Pani Małgorzata Nowosad – Pałczyńska Prezes Powiatowego Oddziału ZNP, Pani Alicja Nizioł –reprezentująca Książnicę Zamojską, dyrektorzy i wicedyrektorzy zamojskich szkół, placówek oświatowych. W uroczystości wzięli udział rodzice naszych uczniów, na których zawsze możemy liczyć oraz przyjaciele naszej szkoły: Pani Grażyna Pysiewicz, Pani Jolanta Jędrusina, Pan Jacek Dziura.
Obchody rozpoczęły się w Kościele Świętej Bożej Opatrzności Mszą Świętą celebrowaną przez Jego Ekscelencję ks. Biskupa Mariusza Leszczyńskiego. Nabożeństwo sprawowane było w intencji Sybiraków oraz za całą społeczność szkoły.
Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w budynku szkoły. Jej pierwszą część stanowiły wystąpienia oficjalne: dyrektora szkoły Pani Marii Trześniowskiej oraz Prezes Zamojskiego Oddziału Związku Sybiraków – Pani Barbary Szleszyńskiej – Malec, która za współpracę i edukację patriotyczną odznaczyła „Honorową Odznaką Sybiraka” : Pana Antoniego Szostka – dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, Pana Zbigniewa Kordyacznego – nauczyciel historii III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, Pana Wiesława Padzińskiego, Pana Andrzeja Padzińskiego oraz nauczycieli Gimnazjum Nr 5 Panią Joannę Borowiec – Szklarz, Panią Agnieszkę Bratkowską, Panią Małgorzatę Hołys, Panią Anetę Rudawską, Pana Łukasza Trojanowskiego, jak również Panią Beatę Złomaniec – sekretarz szkoły i Pana Artura Plewę – wicedyrektora szkoły.
Następnie w programie poetycko – muzycznym zaprezentowała się młodzież, która każdego roku dla coraz to nowych pokoleń przygotowuje ciekawą i niecodzienną lekcję historii o dramatycznych wydarzeniach z udziałem naszych bohaterów, o ich trudnych drogach życiowych, o olbrzymich ofiarach całego narodu. W czterech odsłonach młodzi artyści pokazali etap przerwanej przez wojnę młodości, moment aresztowania i wywózkę w głąb Związku Radzieckiego, pobyt na „nieludzkiej ziemi” oraz, wieńczący całość, upragniony powrót do ukochanej Ojczyzny. Tę część obchodów przygotowali nauczyciele: Anita Kuzdra, Ewa Zygmunt oraz Łukasz Trojanowski.
Na zakończenie obchodów Dyrektor Gimnazjum nr 5 Pani Maria Trześniowska podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Święta Patrona, gościom za przybycie i uświetnienie swoją obecnością tak ważnego dla społeczności szkoły wydarzenia i przypomniała, że wzorem patriotyzmu dla uczniów jest Patron Szkoły, a bliska współpraca z Sybirakami pozwala lepiej zrozumieć historię i rozwijać patriotyczne wartości. Następnie zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia.
Akcentem kończącym spotkanie było zwiedzanie wystawy historycznej „Golgota wschodu” oraz wpis do kroniki szkolnej.
Ta niezwykła podniosła atmosfera szkolnego wydarzenia pozostanie na pewno na długo w pamięci uczniów, nauczycieli i gości, a przedstawione w trakcie uroczystości dzieje Sybiraków będą źródłem patriotyzmu, z którego będzie czerpać nasza młodzież.

Małgorzata Sawic – nauczyciel języka polskiego w ZS nr 5 w Zamościu

zdjęcia nadesłane

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Oliwia Bojar
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
observer
teren prywatny - prawo właściciela. A ...
Argument
Jest gorzej bo u nas takich tumanów wyk...
observer
Tak UE - to ta wyimaginowana wspólnota ...
Stonka
Pod innymi sklepami nie postawili parkom...
Jurek 16 minut temu
I bardzo dobrze!!! Teren prywatny to war...
z_boku 41 minut temu
Najlepiej pogonić portugalskie i niemie...
ja 45 minut temu
W czym problem? Jadę do pracy w piątek...
Faworytka
W takim razie miasto powinno firmie Je...
dd
Skoro kupili ten teren i wybudowali tam ...
Popieram ,trochę szacunku by się przyd...
Peter
Wyjaśnione że trudno jaśniej, działa...
Zamościanin
Niesamowite! Naprawdę nie było nikogo ...
name
Jakaś tromba pisała te słowa: Tagi ha...
Ansztajn z Zamo...
Tragedią tego świata jest system eduka...
Hrabia Walgodes...
Panie Radny co Pan mówisz: Rafał Zwola...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018